Osobní asistence pomůže, kde může
22. ledna 2020 Archiv článků

Osobní asistence pomůže, kde může

Vážení čtenáři, rádi bychom vás seznámili s jednou z našich služeb, o níž si myslíme, že by vám mohla být obzvlášť užitečná.

Víme, že zvláště na vesnicích mnozí z vás s velkou obětavostí pečujete o své stárnoucí rodiče nebo blízké. Máme zkušenost s tím, jak je tato služba v domácnosti obtížná a pokud trvá dlouho, jak dokáže vyčerpat. Abychom pomohli zdravotně postiženému i jeho rodině, přicházíme s nabídkou služby, která může situaci trochu ulehčit. Tou službou je charitní Osobní asistence.

Jak někteří z vás vědí, osobní asistence navazuje na pečovatelskou službu a dokonce se s ní funkčně překrývá. Jednoduše popsáno, pečovatelka a asistentka u klienta dělají totéž: pečují o klienta (pomáhají s pohybem, osobní hygienou, s přípravou a podáním potravy, se stykem s okolním prostředím, s péčí o domácnost…). Ale zatím co pečovatelka přijde, vykoná nasmlouvané pečovatelské úkony a odchází k dalšímu klientovi, osobní asistentka zůstává u zdravotně postižené osoby po celý dohodnutý čas, a to v řádu několika hodin, a po tuto dobu o něho pečuje. Z výše uvedeného můžete sami odvodit, že Osobní asistenci využívají především klienti s vážnějším postižením, kteří pro své bezpečí a zajištění potřeb potřebují přítomnost druhé osoby. Spektrum těchto zdravotních omezení je různé. Mohou to být např. lidé s demencí, imobilní, přestárlí i lidé v závěru svého života (umírající). Osobní asistentka u nich předem dohodnutým způsobem přebírá péči rodiny v době, kdy pečující osoby potřebují plnit jiné povinnosti – nejčastěji jsou v zaměstnání.

Osobní asistence je opět službou registrovanou podle zákona ZK 108/2016 Sb., o sociálních službách. V poličské Charitě vznikla na podzim roku 2010 na žádost sociálního odboru města Poličky. Rovněž podle tohoto zákona je službou placenou, takže klient práci osobní asistentky hradí podle ceníku, jež je odstupňován podle délky denní služby v hodinách. Při větší intenzitě služby (více hodin nasmlouvané denní péče) se hodinová částka snižuje. Pohybuje se v rozmezí od 80 do 110 korun za hodinu. Na službu klient obvykle pobírá příspěvek na péči. Pokud ne, pomůže mu s žádostí o jeho získání sociální pracovník Charity. Službu poskytujeme na území města Poličky a v okolních obcích standardně od pondělka do pátku od 7 do 18 hodin, ale lze se dohodnout i jinak, mimo tento stanovený časový i denní rámec.

Péči o klienty v současné době zajišťuje 22 asistentek s celkovým pracovním úvazkem 12,5. Chod střediska řídí vedoucí Karel Indruch (tel. 731 598 814, e-mail: chps.oa@pol.hk.caritas.cz). Od listopadu služba nově sídlí v Tylově ulici 247 v Poličce. (Vstup naproti starému vchodu do muzea do žlutých vrat.) 

Osobní asistence je velmi žádaná služba. Rozšiřuje Charitní pečovatelskou službu, navazuje na Charitní ošetřovatelskou službu, může doplňovat i sociální složku péče Domácího hospice sv. Michaela (DHP) a využívá rovněž charitní Půjčovnu pomůcek.

Podobně jako v pečovatelské službě, i v Osobní asistenci v průběhu roku bojujeme s naplněnou kapacitou. Je proto dobré být předvídaví, a pokud je to možné, zažádat o ni s dostatečným předstihem. Pokud musíme žadatele odmítnout, nebývá to odmítnutí definitivní. Ve středisku se situace stále mění a co nebylo možné dnes, je možné za pár dnů či týdnů. Pokud je to přání žadatele, informujeme ho podle pořadí žádosti ihned, jakmile se kapacita uvolní. Neváhejte se také sami ozývat a svůj zájem připomínat.