Šance pro rodinu
11. března 2020 Archiv článků

Šance pro rodinu

Vážení čtenáři, tentokrát Vás seznámíme se sociální službou, která vznikla v roce 2011 s úkolem pomáhat rodinám s dětmi. Dostala poetický název Šance pro rodinu (SAS).

Co si pod tímto názvem představíte? Co tam ti pracovníci dělají? K čemu je to dobré?

Jak již ze samotného názvu vyplývá, snažíme se dávat šanci rodinám. Rodinám s dětmi, které jsou sociálně vyloučené, rodinám, které mají výchovné problémy, rodinám rozpadlým.

Činností, které můžeme vykonávat je velká spousta, není v mých silách Vám je všechny popsat. Seznámím Vás alespoň s těmi, které děláme nejčastěji.

Pokud se s námi rodina domluví na spolupráci, jsme schopní dojet přímo domů, nebo se můžeme potkávat v naší konzultovně. S rodiči můžeme probírat témata výchovy dětí. Můžeme spolupracovat na utužení a navázání pevnějšího vztahu mezi rodiči, dětmi, nebo dalšími rodinnými příslušníky. Pomáháme rodičům nastavit hranice dětem, aby jejich soužití bylo příjemnější.

Nedílnou součástí naší práce jsou doprovody. Pokud má rodič obavu dojít do školy, k lékaři, na úřady či k soudům, jsme schopní s rodičem tyto návštěvy absolvovat. Možná si říkáte, na co to je? Ne každý rodič je natolik hovorný a průbojný, aby zvládl tyto návštěvy sám. V samém stresu si pak třeba nepamatuje, co vše na schůzce odkýval a řešil a je na tom hůře, než před schůzkou. Nevyřizujeme nic za rodiče, pouze jim pomáháme, aby se při vyřizování cítili jistější.

V dnešní společnosti není výjimkou, že se páry rozcházejí. Samotný rozchod ale nejhůře postihuje právě děti. Najednou musí bydlet s jedním z rodičů, s druhým se občas vídá. Již samotný tento fakt, je pro dítě těžkým zážitkem. O co horší, když se jeho vlastní rodiče nedokážou rozumně domluvit a každé předání dítěte provází hádky, urážky a nadávky. Jsme schopní vypomoci i v těchto situacích, kdy se rodiče nedokáží rozumně domluvit a vytvořit tak pro dítě co nejpříjemnější přechod. Pomáháme i v případech, kdy některému z rodičů bylo soudně stanoveno setkávání s dítětem pouze za dozoru třetí osoby.

Často řešíme také rodinný finanční rozpočet. Pomáháme jim rozpočítat příjmy a výdaje, hledat, kde by se dal „přitáhnout“ opasek, aby zbylo více na jinou oblast života. Pokud je v rodině nepracující člověk, snažíme se společnými silami nalézt vhodnou práci a tím zvýšit životní standart rodiny. Ve spolupráci s Občanskou poradnou řešíme dluhy a splátkové kalendáře.

Nedílnou součástí naší práce je komunikace a spolupráce s OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí). Kde kdo má z této zkratky kopřivku. Lidé mají stále před očima „Zubatou“, která jim chce vzít dítě. Málokdo je obeznámen s tím, že na OSPODu jsou lidé, jako každý jiný. Sociální pracovníci, kteří se snaží svědomitě plnit své povolání. V našem poslání je ale práce se sociálními pracovníky z úřadu velmi důležitá. Mnohdy jsou to oni, kdo vytipují rodiny, kterým by naše služba mohla pomoci. Stává se, pokud rodina spolupracuje a snaží se zlepšit svůj život, že výsledky mohou přesvědčit sociální pracovnice z úřadu, aby již na rodinu nedohlížely.

Nejde jednoznačně říct, co děláme, či ne. Mnohdy nám každá nová rodina přinese nové výzvy, se kterými jsme se ještě nesetkali. Rodina je pro vývoj každého z nás velmi důležitá, mnohdy ani netušíme, jak nás celý život ovlivňuje. Proto mi dovolte jednu připomínku výroku Lva Nikolajeviče Tolstého: „Šťastný je ten, kdo našel štěstí v rodině.“

Pokud si myslíte, že by Vám, či někomu z vašeho okolí mohla tato služba pomoci, ozvěte se a přijďte se poradit. Rádi Vám pomůžeme nebo nasměrujeme ke správným službám. Můžete se obrátit na vedoucího střediska Pavla Šimona (tel. 733 676 736, e-mail: sas.nrp@pol.hk.caritas.cz). Sídlíme v Charitním domě II. (Vrchlického 16 v Poličce). 

 Pomozte nám pomáhat a ucelovat rodiny.