Centrum náhradní rodinné péče
10. března 2020 Archiv článků

Centrum náhradní rodinné péče

Náhradní rodinná péče, o které se v článku dočtete, je další službou Oblastní charity Polička.  Je variantou pro děti, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve své původní rodině a o lidech, kteří jejich péči převzali na svá bedra – o pěstounech.

Dítě do náhradní rodiny svěřuje soud. Může svěřit dítě do péče cizím lidem, ale také příbuzným, kdy se například širší rodina domluví a o dítě se stará babička, teta, sourozenec... Další variantou je pěstounská péče na přechodnou dobu. V takovém případě je dítě u pěstouna maximálně jeden rok, zatím co se mu vybírá nejlepší varianta rodiny. Pro doplnění je potřeba si ujasnit pojem adopce, neboli osvojení. Při adopci rodiče získávají veškerá práva dítěte, jako by bylo jejich vlastní, zatím co u pěstounské péče jsou rodiči stále ti, kterým se dítě narodilo.

Pěstouni, ať ti cizí nebo z rodiny, jsou ze zákona povinni spolupracovat s nějakou doprovázející organizací. Taková doprovázející organizace pomáhá a radí rodině v záležitostech, které souvisejí s péčí o jejich svěřené děti. Rodinu doprovází nejdéle do 18 let věku dítěte. Zprostředkovává pěstounům možnost absolvovat vzdělávání v rozsahu 24 hodin, které mají během roku povinné. Pěstounství je psychicky i časově náročné posláníDalší důležitou oblastí, ve které služba pomáhá, je zprostředkování kontaktu s biologickou rodinou dítěte, čili tou, do které se dítě narodilo. Pomáhá pěstounům řešit výchovné a jiné potřeby dětí.

Centrum náhradní rodinné péče v Poličce je služba, která právě pěstounské rodiny doprovází. Nachází se v druhém charitním domě na Vrchlického ulici. Službu zajišťují kvalifikovaní pracovníci a navštěvují pěstouny přímo u nich doma nebo poradí v zázemí služby. Služba je poskytována každý všední den a v případě potřeby i o víkendu. Doprovázení je pro pěstouny zdarma. Centrum NRP pořádá pěstouny oblíbený víkendový vzdělávací kurz v Daňkovicích, kde mají pěstouni možnost více se navzájem poznat a sdílet svoje zážitky a zkušenosti. Také se mohou účastnit odpoledních vzdělávacích klubů, na kterých vzniká příjemná atmosféra. Pěstouni mluví o tom, co je těší, ale také trápí. Na kurzech přednášejí zajímaví lektoři. Během doby, kdy se pěstouni vzdělávají, jim pracovníci mohou děti pohlídat, takže nemusí řešit hlídání jinde. Centrum také organizuje pro děti letní pobyty nebo víkendové akce a spolupracuje s Dětským domovem v Poličce.

A jak se vlastně stát pěstounem? Každý kdo se chce stát náhradním rodičem a pomoci tak dětem např. v dětských domovech, si může přijít pro více informací k nám do Centra náhradní rodinné péče do Charitního domu II. Může se obrátit na vedoucího střediska Pavla Šimona (tel. 733 676 736, e-mail: sas.nrp@pol.hk.caritas.cz). Zde se dozvíte, jak probíhá příprava na pěstounství a proces předání dítěte pěstounům.

Péče o děti nemusí být trvalá a délka se odvíjí od toho, jaká je situace v původní biologické rodině dítěte. Nejdéle mohou pěstouni pečovat o dítě do 26 let, kdy ještě může studovat. Pěstounská péče je nejlepší variantou pro děti, které nemohou žít ve vlastní rodině. Díky náhradní rodině mohou děti prožít „normální“ dětství.