S očekávaným koncem roku 2023 se uchýlil ke konci i náš projekt realizovaný ve spolupráci s Diecézní charitou Hradec Králové a s podporou organizace UNICEF, jehož prostřednictvím jsme mohli pomáhat Ukrajincům v Poličce a okolí a snažili se je podpořit v integraci. Na začátku stála podpora ze strany poličské veřejnosti, kdy krátce po vypuknutí války přispěli na pomoc ve veřejné sbírce Polička pro Ukrajinu. Postupně jsme mapovali potřeby příchozích, poskytovali jim odbornou pomoc i příležitost k poznání českého prostředí. 

Za téměř dva roky jsme ušli dlouhou cestu. Překonávali jsme jazykovou bariéru, poznávali jinou mentalitu a podporovali v začlenění do naší společnosti.

Naše organizace pomohla každému, kdo si o pomoc řekl. Pomohli jsme s organizací kurzů češtiny. Uspořádali jsme několik výletů za poznáním historických památek v České republice.

Zorganizovali jsme setkání Čechů a Ukrajinců s cílem poznat ukrajinské tradice a ochutnat její kuchyni. Ukrajinské ženy se sešly, navařily a napekly tradiční ukrajinská jídla. Na setkáních se zpívaly ukrajinské písně, vyprávělo se o Ukrajině.

Velký viditelný díl práce s Ukrajinci představuje výstava Vstaň a jdi. Jejím cílem bylo přiblížit konkrétní příběhy lidí, kteří prchali před válkou z Ukrajiny. K jednotlivým příběhům byly namalovány obrazy ukrajinskou malířkou MgA. Annou Artemenko. Výstava putovala po různých městech a v prvním pololetí roku 2024 by měla být vystavena v Parlamentu České Republiky.

Naše služba podpory cizincům navazovala spolupráci s různými organizacemi v Poličce, které přichází do styku Ukrajinci. Byli jsme v úzkém kontaktu se školami, úřady, integračním centrem, představiteli města i dobrovolníky, a díky této spolupráci navázali fungující vztahy a síť podpory (ať již formální či neformální).

V listopadu jsme pomohli uspořádat besedu v knihovně na podporu podpisové akce „Vojacky vyzvil“. Tato akce měla apelovat na politiky Ukrajiny a Ruska a přimět je obnovit výměnu zajatců a podařilo se i tento požadavek prezentovat dvěma europoslancům za ČR.

Na samý závěr projektu jsme uspořádali rozloučení se spolupracujícími osobami. Setkání bylo velmi přátelské.

Všem za tým Ukrajina přejeme, abychom se snažili dělat svět lepším, klidnějším a mírumilovnějším.

Za tým UA Pavel Šimon, Mariana Musilová a Aneta Stodolová

Cílem několikaměsíční komunitní práce bylo vytvořit fungující síť vztahů a dostupné podpory, podpořit lidi k tomu, aby využili vlastních sil k naplnění vlastních přání a potřeb – což se ukázalo třeba v případě podpisové akce  „Vojacky vyzvil“.

Integrační aktivity již naplnily svůj účel – ukrajinští lidé si postupně nacházeli práci, a s tím ruku v ruce kolegy, bydlení, kamarády, sousedy – zkrátka tu svoji komunitu. Je tak podstatné, že se jejich společenské kontakty postupně přesouvají do přirozených vazeb a prostředí v jejich českém domově. 

Na závěr projektu nám dovolte poděkovat všem, kteří se zapojili – pracovnímu týmu projektu UA, veřejnosti, městu a obcím, firmám, školám, politikům, organizacím, návštěvníkům akcí a dobrovolníkům. 

Podporu ukrajinským občanům (a cizincům obecně) dále nabízí především služby Občanská poradna a Šance pro rodinu, či případně další služby dle konkrétní potřeby.

Dále se mohou obracet na Centrum pro integraci cizinců v Litomyšli (iclitomysl@suz.cz, tel.: 607 860 847), případně Odbor sociální MěÚ v Poličce.

20230519_172646