Občanská poradna: Stojí mi ta půjčka za to?
7. listopadu 2023 Právě teď

Občanská poradna: Stojí mi ta půjčka za to?

Sociální pracovník a poradce Občanské poradny Stanislav Větrovský upozorňuje na rizika spojená s půjčkami. 

PŮJČÍME KOMUKOLIV NA COKOLIV

Současná situace ovlivněná ekonomickým vývojem je pro mnohé skutečně obtížná. O to více by se měl každý zamyslet nad tím, co opravdu potřebuje, a co by prostě jenom chtěl mít. Někdy se lidé v touze něco mít, přesto, že to tak nutně nepotřebují, uchylují k půjčkám či úvěrům. Rád bych tady upozornil na rizika s tím spojená.

Banky i solidní poskytovatelé půjček své klienty prověřují, a pokud se ukáže, že žadatel není schopen ve své momentální situaci úvěr splácet, jednoduše mu ho neposkytnou.

Pro takového odmítnutého žadatele se značným rizikem stávají půjčky označované jako nebankovní. Nebankovní proto, že je neposkytuje žádná banka, ale společnosti nabízející „jistou“ půjčku bez nahlížení do registru dlužníků nebo doložení příjmu potenciálního dlužníka. Takové lze těžko považovat za solidní. Často jde o firmy bez licence České národní banky, což znamená, že k poskytování úvěrů nemají ani oprávnění.

Jak fungují nebankovní půjčky a na co si dát pozor?

Především, nejlepší je se jim vyhnout. Proč? Podmínky pro získání nebankovní půjčky jsou v mnoha případech velmi mírné a lákavé. PŮJČÍME KOMUKOLIV NA COKOLIV. Snadno ji tak získá například i člověk s nízkým příjmem nebo se záznamem v registru dlužníků. Někdy se k ní uchýlí třeba i maminky na mateřské dovolené, matky samoživitelky nebo senioři. Ovšem nabízené podmínky, výše úroků, RPSN (roční procentní sazba nákladů) a zejména vymáhání v případě nesplácení jsou pro dlužníka vždy značně nevýhodné.

Nebankovní půjčky bez doložení příjmu

Jak napovídá již sám název, nebankovní půjčka bez doložení příjmu je půjčka, u které ke schválení není požadováno potvrzení o příjmu. Mohou ji tak získat i lidé, kteří mají nízký nebo nulový příjem. S nebankovními půjčkami bez doložení příjmu je spojeno riziko toho, že dlužník nebude schopen půjčku splatit. Každý si jistě umí představit, že následovat nebude nic jiného než vysoké úroky z prodlení, poplatky za zaslané upomínky a samozřejmě neúměrně rostoucí náklady a zadlužení.

Nebankovní půjčky bez nahlížení do registru

Takové půjčky jsou zaměřené na lidi s nízkým příjmem, kteří měli nebo mají dluhy. Dá se říci, že jsou ještě nebezpečnější, než již zmíněné půjčky bez doložení příjmu. Pro některé společnosti není při jejich poskytování překážkou ani skutečnost, že na dlužníka jsou vedené exekuce, nebo že již má dluhy, které nesplácí.

V čem je tedy riziko nebankovních půjček?

Značným rizikem nebankovních půjček jsou neúměrně vysoké úroky. To znamená, že čím vyšší úrok ve smlouvě podepíšete, tím vyšší budete mít i pravidelné měsíční splátky, a tím se také může prodloužit doba splácení.

Smlouvy a jejich podmínky bývají v rozsahu několika stran a mnohým se je nechce důkladně pročítat, nebo jsou napsány tak, že není snadné jim porozumět. Pokud je ale někdo jenom podepíše nebo odklikne bez přečtení, nemá šanci vědět, co přesně odsouhlasil. Snadno se pak může setkat například s likvidačními poplatky a sankcemi, pokud nepošle včas splátku. Může mu být naúčtován poplatek za poslání upomínky, mohou být vyžadovány vynaložené náklady na její poslání a smluvní pokuta ve formě denního úroku z dlužné částky.

V nejhorším případě může společnost přistoupit ke zesplatnění úvěru, což znamená, že podle smlouvy je od dlužníka požadováno, aby vrátil celou částku i s úroky a pokutami během několika málo dní.

Pokud dlužnou částku není schopen zaplatit, obdrží během krátké doby upomínku. Ta přijde po uplynutí několika málo dní nebo jednoho až dvou týdnů. V ní je vyzván ke splátce dlužné částky. Tato upomínka ale navýší dluh o další pokuty, poplatek za poslaný dopis a další náklady. Pokud se dlužníkovi nepodaří s věřitelem dohodnout na přijatelném řešení nebo splátkovém kalendáři, může pohledávku po čase převzít vymáhací agentura. Tato situace ale samozřejmě dále navyšuje náklady a pohledávka se může dostat až k soudu. Pokud ani tehdy dlužník není schopen uhradit dluh ani po malých částech, hrozí mu v rámci exekuce srážky z výplaty nebo dávek a případně i zabavení majetku. Jak bude exekuce probíhat záleží mimo jiné i na velikosti dlužné částky.

Vždy je tedy na místě položit si otázku: STOJÍ MI TA PŮJČKA ZA TO. Pokud si nejste schopni jednoznačně odpovědět kladně a nemáte plnou jistotu, že dokážete dluh splácet, je jedinou radou půjčce se vyhnout. V případě, že si nejste jisti, zda případná rizika spojená s půjčkou či úvěrem nejsou nepřiměřeně vysoká, nabízíme vám před podpisem možnost konzultace v Občanské poradně.

Stanislav Větrovský, Občanská poradna 

Služby Občanské poradny jsou bezplatné. Před konzultací doporučujeme domluvit si předem termín schůzky na telefonním čísle 461 723 758 nebo na mobilních číslech 731 604 683, 731 598 812.

VÍCE INFORMACÍ O OBČANSKÉ PORADNĚ

Kontakt

Občanská poradna
Mgr. Bc. Jana Flídrová, vedoucí služby
telefon: 461 723 758
+420 731 604 683, +420 731 598 812
email: -ikxU14WHiBvO6a4Y8Es-Zi4Ys
Vrchlického 185, 572 01 Polička

Pracoviště a pracovní doba:

  • Polička, Vrchlického 185 (Charitní dům III.)
    • pondělí 8:00 – 12:00; 13:30 – 16:30 hodin
    • čtvrtek 8:00 – 12:00; 13:00 – 16:00 hodin
  • Litomyšl, Moravská 1222 (Nový kostel Církve bratrské, klubovní prostory)
    • úterý 13:00 – 16:00 hodin
  • Bystré, Na podkově 68 (Multifunkční dům, 2. patro)
    • středa 13:00 – 16:00 hodin

Terénní forma:

Pondělí – Pátek - 8:00 - 12:00

Časový rozsah terénní služby se řídí možnostmi a požadavky uživatelů.